Szczoteczka do zębów – elektryczna czy manualna? Którą wybrać?

Szczoteczki do zębów to jeden z podstawowych elementów do codziennej higieny jamy ustnej. Prawidłowo dobrane i używane w odpowiedni sposób pozwolą cieszyć się białym uśmiechem przez dłuższy czas, bez konieczności częstych wizyt u stomatologa. W ofercie jest szeroki asortyment szczoteczek. Jak wybrać tę najlepszą?

Gdzie znaleźć dobre szczoteczki do zębów?

Dobre gatunkowo szczoteczki do zębów są sprzedawane w aptekach i drogeriach. Można je też znaleźć na stronach sklepów internetowych np. Medme Market (https://www.medme.pl/sklep/) i innych. Żeby kupić odpowiednią, powinniśmy znać stan swoich zębów. Nie wszystkie szczoteczki spełnią nasze oczekiwania. Na rynku stomatologicznym jest wiele akcesoriów do czyszczenia zębów, w tym szeroki wybór różnego rodzaju akcesoriów. Można kupić wersję manualną. 

Działanie manualnych szczoteczek do zębów polega na czyszczeniu ręcznym. Optymalny model możemy wybrać spośród wielu dostępnych. Szczoteczki manualne są wykonane z różnego rodzaju materiałów np. z tworzywa sztucznego lub drewna bambusowego. Mają też różne włosie. W sprzedaży są miękkie, średnie lub twarde. Może być ono ponadto proste lub specjalnie wyprofilowane, które ułatwi umycie najtrudniej dostępnych zakątków jamy ustnej. Czasem szczoteczki posiadają również nakładki do czyszczenia języka. W sklepach można kupić wersje dla dzieci i dorosłych.

Popularnością cieszą się również szczoteczki soniczne. Mechanizm ich działania opiera się na emitowaniu niewielkich drgań, które obracają głowicę czyszczącą. Dzięki temu powstają bąbelki, które rozbijają się o zęby. W ten sposób pasta z wodą dociera do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczki soniczne mają wymienne końcówki o różnych rozmiarach. Można ich używać stosownie do potrzeb.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

O higienę jamy ustnej powinno się dbać już od najmłodszych lat. Prawidłowe czyszczenie zębów będzie zapobiegać chorobom uzębienia w przyszłości. Jamę ustną należy szczotkować dwa razy dziennie: rano i przed snem. Dzięki temu oczyścimy zęby z resztek pokarmów, co uniemożliwi rozwój chorobotwórczych patogenów. Mycie zębów nie powinno trwać krócej, niż 2 minuty.

Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej szczotki do zębów. Główka urządzenia powinna obejmować 3 przednie zęby. Inaczej mycie nią będzie nieefektywne. Ważny jest także wybór włosia. Dzieciom, które mają delikatne zęby mleczne, poleca się miękkie modele. Dorośli natomiast mogą korzystać ze średniego i twardego włosia. Osoby, których dziąsła krwawią podczas szczotkowania, powinny poprosić o pomoc stomatologa. Niektóre modele szczoteczek do zębów bowiem, podobnie jak pasty, są przeznaczone do pielęgnacji zębów wrażliwych. Specjalista na pewno pomoże w wyborze odpowiedniego produktu. Zawsze też można skorzystać z wizyty higienizacyjnej, podczas której dentysta samodzielnie i dokładnie oczyści zęby z kamienia i innych osadów.

6 Replies to “Szczoteczka do zębów – elektryczna czy manualna? Którą wybrać?”

  1. Ze swojej strony polecam ostatnią recenzję z testu a href=”https://blogosia.pl/2019/11/ccc-torebki-jenny-fairy/”>Torebki CCC Jenny Fairy, przeprowadzonego dla sieci CCC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *