Skóra wegańska – czy naprawdę lepsza dla zdrowia i środowiska?

Skóra wegańska wygrywa, jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, ale jej wpływ na środowisko został zakwestionowany. Odkładając na bok kwestię okrucieństwa wobec zwierząt, ciągle możemy sobie zadawać to samo pytanie: skóra wegańska jest świetna, ale która jest gorsza dla zdrowia i kondycji planety – prawdziwa czy sztuczna skóra?

 

Istnieje ogromna ilość sprzecznych dyskusji na temat tego, czy skóra wegańska jest lub nie jest bardziej przyjazna dla środowiska niż skóra zwierzęca, więc trudno jest ustalić, który z tych wyborów jest najgorszym przestępcą. Oczywiście każdy wyprodukowany produkt nieuchronnie wiąże się z kosztami środowiskowymi, a na każdym etapie produkcji obuwia skórzanego i ze sztucznej skóry istnieje niezliczona ilość aspektów, które mogą wyrządzić poważne szkody zarówno ludziom, jak i środowisku. Po przeanalizowaniu dowodów, lepszy wybór stanie się jasny. Zaczynamy!

 

Skóra wegańska

Rodzaj użytego w skórze wegańskiej plastiku jest różny i ma to kluczowe znaczenie dla określenia jej wpływu na środowisko. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest poliuretan. Poliuretan jest całkowicie oddychający, więc całkowicie unika się z nim problemu spoconych stóp. Co więcej, jest o wiele mniej toksyczny w produkcji niż inne opcje. Oczywiście wpływ produkcji tego materiału na środowisko zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym jest produkowany, ale producenci w UE muszą mieć wentylację, aby utrzymać emisje na jak najniższym poziomie.

Jednak  jego wytwarzanie nie jest jeszcze całkowicie nietoksyczne. Na szczęście naukowcy zajmujący się tekstyliami zajmują się tą sprawą, opracowując nowe rodzaje skór wegańskich, aby zwiększyć ich przyjazność dla środowiska. Ostatnie przełomowe osiągnięcia w dziedzinie technologii tekstylnej powodują falę postępu w branży skór wegańskich. Jedną z ostatnich innowacji jest zastosowanie plastiku opartego na warzywach, które całkowicie zmniejsza ryzyko związane z wytwarzaniem zwykłego poliuretanu.

 

Jak wygląda porównanie skóry wegańskiej do skóry zwierząt?

Przemysł skórzany ma ogromny i złożony wpływ na środowisko, więc musimy go rozbić, aby uprościć problem. Produkcja skór obejmuje trzy różne gałęzie przemysłu: hodowlę zwierząt i ubój, garbowanie i wytwarzanie produktów. Na każdym tym etapie wytwarzanie skóry ma wpływ na środowisku – w różnym stopniu. Aby więc podjąć właściwą decyzję co jest lepsze, a co gorsze – trzeba samemu zapoznać się z tematem i odpowiedzieć na pytanie osobiście, zgodnie z własnym sumieniem, przekonaniami i – zdrowiem.

Wpis przygotowałam przy konsultacji z firmą Belveder – producentem i importerem galanterii skórzanej.

11 Replies to “Skóra wegańska – czy naprawdę lepsza dla zdrowia i środowiska?”

  1. Ja nie zwracam uwagi na to z jaki skóry jest wykonana torebka. Cały szał polegającym na promowaniu torebek ze skóry wegańskiej nie przemawia do mnie, jak również wysoki gatunek skóry naturalnej. Torba damska musi być funkcjonalna i elegancka – taki jest moje zdanie. Zapraszam w wolnym czasie na moją stronę, pod adresem obuwie-galanteria.pl gdzie recenzuję różne typu torebek, zarówno tych ze skóry naturalnej jak i ekologicznej.

    1. Nie zwracasz uwagi to zwróć uwagę na okrucieństwo wobec zwierząt, moze wtedy zwrócisz uwagę na coś więcej niz funkcjonalność

      1. Zwroc uwage na to, ze skora weganska pozostanie na naszej planecie kilkaset lat o ile w ogole sie rozlozy, przeciez to jest nic innego jak plastik. Wygoogluj prosze wyspe smieci i zobacz co bardziej szkodzi planecie.

  2. Skóra wegańska jest może lepsza dla środowiska, ale o wiele słabsza w przypadku galanterii skórzanej. Torebki, plecaki, czy https://bit.ly/2X0RXEA wykonane z tej skóry, szybko się eksploatują. Co innego wyroby skórzane wykonane z skóry naturalnej.

    1. A gdy nie było skór ekologicznych, to zabijanie zwierząt na futra i skóry nie było okrucieństwem? Skóra naturalna jest zdrowsza dla środowiska i człowieka. A że pozyskiwana jest z uboju zwierząt, no cóż taka kolej natury. Człowiek od zarania dziejów zabijał zwierzęta dla pożywienia i skór.

      1. na moderację.
        A gdy nie było skór ekologicznych, to zabijanie zwierząt na futra i skóry nie było okrucieństwem? Skóra naturalna jest zdrowsza dla środowiska i człowieka. A że pozyskiwana jest z uboju zwierząt, no cóż taka kolej natury. Człowiek od zarania dziejów zabijał zwierzęta dla pożywienia i skór

  3. A gdy nie było skór ekologicznych, to zabijanie zwierząt na futra i skóry nie było okrucieństwem? Skóra naturalna jest zdrowsza dla środowiska i człowieka. A że pozyskiwana jest z uboju zwierząt, no cóż taka kolej natury. Człowiek od zarania dziejów zabijał zwierzęta dla pożywienia i skór.

  4. A gdyby tak pozbyć się „przemysłu modowego” planeta szybko wróciłaby do dawnej świetności !
    Najbardziej eko jest kupowanie z odzysku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *