Skąd się wzięły It-Girls?

It-Girl, kim jest, jaka jest, skąd się wzięła? Dla wielu ten enigmatyczny termin pozostaje zagadką. Nic dziwnego, jest nieprzetłumaczalny na nasz ojczysty język, a poza tym, kto potrafi określić, czym jest „to” w sformułowaniu „trzeba mieć to coś”?

Współczesna it-girl bryluje w mediach społecznościowych, śledzą ją miliony. Jej styl jest wyznacznikiem dobrego smaku. Każdy chce bywać tam gdzie ona, jeść to, co ona i nosić to, co ona. Ulubienica kamer i aparatów, nieustannie zachwycająca wyczuciem i gustem.

Mówiąc wprost; ona ma to coś!
St Patrick’s Day Parade. The Duchess of Cambridge takes part in a St Patrick’s Day parade as she visits Aldershot Barracks on St Patrick’s Day. Picture date: Saturday March 17, 2012. The Duchess presented shamrocks to the Irish Guards at a St Patrick’s Day parade during her visit. See PA story ROYAL Barracks. Photo credit should read: Chris Jackson/PA Wire URN:13078119
Kate Middleton – kobieta z klasą i moja ulubiona it-girl. O ile nazywanie tak księżnej to nie faux pas.
It-Girl kojarzy się ze współczesnym światem mody i luksusowymi magazynami jak Vogue czy Harper’s Bazaar. Widać ją na Instagramie i Facebooku. Ale muszę Was zaskoczyć – ten termin ma ponad sto lat! Tak, it-girls towarzyszą nam od początku XX wieku i właśnie przeżywają drugą młodość.
No dobrze, wcześniej zaprezentowałam sylwetkę Lady Duff Gordon, wspominając, że to jej zawdzięczamy ten termin. Posłużyłam się jednak dużym uproszczeniem, a prawda leży gdzieś pośrodku.

100 lat It-Girls

It-Girl było określeniem należącym do „slangu” brytyjskiej klasy wyższej z początku XX wieku. Wtedy bardziej niż o modę, chodziło o seksapil, którym emanowała dana kobieta, nie będąc przy tym prowokującą czy wyuzdaną. Chodziło po prostu o taką damę, która w najskromniejszym stroju i tak budziła większe emocje niż półnaga szansonistka z kabaretu.
Nie da się dokładnie wskazać, kto wymyślił termin „it-girl”, pierwsza wzmianka w literaturze pochodzi z 1904 roku, ale równie dobrze, mógł być używany wcześniej.
Elinor ze swoimi kotami. Źródło ta strona
Sławę przyniosła mu Elinor Glyn, autorka skandalicznych, jak na początek XX wieku, powieści dla kobiet o zabarwieniu erotycznym. Elinor, poza tym, że była pisarką, była też siostrą Lucy Duff Gordon – jednej z (wtedy) najsłynniejszych kreatorek mody. A Lucy była „it”. Pewna siebie, kontrowersyjna, nieprzeciętna. Pragnęła uwolnić kobiecą seksualność, tworząc erotyczną bieliznę, czy projektując ubrania inspirowane damską odzieżą spodnią. Nie dość, że sama miała „to coś”, to jeszcze ubierała największe gwiazdy. Ówczesne it-girls, takie jak Mary Pickford nosiły ubrania od Lucile nie tylko na scenie, ale i na co dzień.
Lady Duff Gordon pierwszy raz użyła słowa „it” w kontekście ubioru w swojej modowej kolumnie w Harper’s Baazar w 1917 roku.
„Zobaczyłam moją bardzo elegancką i dobrze wychowaną przyjaciółkę w jej najnowszej paryskiej sukience. Czuła, że była „it” (miała to coś!) i była dzięki temu doskonale szczęśliwa.”
Dziesięć lat później Elinor Glyn napisała powieść zatytułowaną „It and other stories”, potem na jej podstawie stworzyła scenariusz do filmu „It” z Clarą Bow w roli główniej, który ukazał się jeszcze tego samego roku. (Elinor epizodycznie zagrała w nim samą siebie.)
Zapamiętajmy więc rok 1927 jako narodziny zjawiska It-Girl na szeroką skalę.
 Clara Bow
Sama Clara Bow już po premierze została określona mianem It-Girl, przeszła do historii jako uosobienie „szalonych lat 20” i symbol seksu. It-Girl stała się femme-fatale, posiadającą nieprzeciętny magnetyzm, pewność siebie, seksapil, styl. Określano tak między innym Marilyn Monroe.
„It” to komedia romantyczna, prawdziwy wzór, jeśli chodzi o wałkowane do dziś schematy. Betty (Clara Bow) jest midinetką, zakochaną w swoim bogatym, nieprzystępnym pracodawcy. Na szczęście dziewczyna ma w sobie „to coś”…
Nie bójcie się niemego kina! Naprawdę warto obejrzeć, zapoznać się z gatunkiem. To naprawdę dobra odskocznia od współczesnych filmów, wspaniała podróż w czasie i lekcja historii.

It-Girl teraz


Dziś, it-girl jest przede wszystkim fashionistką, ma na koncie sukcesy, niekoniecznie związane z branżą modową, za to straciła trochę seksapilu. Doceniamy ją głównie za ubrania, stała się tredsetterką.

Po stu latach historii it-girl, to nie ta sama dziewczyna. Dziś rozumiemy ten termin inaczej niż Elinor Glyn, która porównała go do tego, jaką fascynacje wywołują w nas tajemnicze, pełne gracji… koty.

A kto jest Twoją ulubioną it-girl?

6 Replies to “Skąd się wzięły It-Girls?”

  1. Mi brakuje w tym rankingu Magdaleny Ogórek 🙂
    Żartuję 😛
    Swoją drogą fajnie jest przeczytać wpis inny niż pozostałe o modzie i ciuchach. Ps. Zapraszam na mój blog swaggie.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *