Rolki dla początkujących – jakie wybrać?

Rolki

Rozpoczęcie jazdy na rolkach tak naprawdę nie jest niczym trudnym, lecz należy podejść do niego w sposób przemyślany i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. To zrozumiałe, że większość ludzi jak najszybciej chciałoby przejść do jazdy wyczynowej lub szybkościowej, wykorzystując pełen potencjał tej dyscypliny, lecz warto jest mieć odrobinę cierpliwości i oszczędzić sobie nieco zbytnich kontuzji.

Podstawy opanujemy o wiele szybciej, jeśli zdecydujemy się na sprzęt odpowiednio przystosowany do naszych potrzeb jako amatora. Rolki dla początkujących pod wieloma względami znacznie różnią się od bardziej zaawansowanych modeli, lecz nie umniejsza to ich funkcjonalności i komfortowi jazdy. Nawet jeśli planujemy wymienić je w przyszłości na bardziej wyspecjalizowane wyposażenie, warto jest postawić na egzemplarze o zadowalającej jakości, które pozwolą nam cieszyć się jazdą już od pierwszego podejścia. Czym w takim razie powinno się sugerować podczas wyboru takich rolek?

Czym powinny cechować się rolki dla początkujących

Aby podjąć decyzję, której nie będziemy później żałować, należy dobrze zapoznać się ze specyfikacją danego produktu. Bardzo istotną cechą sprzętu dla początkujących jest zrezygnowanie z szybkiego rozwijania prędkości na rzecz stabilniejszej i bardziej komfortowej jazdy. Typowe rolki dla osób mało zaawansowanych łatwo dopasowują się do stopy i kompleksowo ją amortyzują, aby nieprzyzwyczajone do nich nogi mogły szybko się z nimi oswoić. Ich dużą zaletą jest znaczne ułatwienie zachowania równowagi, które wynika z unikalnej konstrukcji kół, zapewniającej doskonałą przyczepność. Dobrym pomysłem często okazują się te rolki dla początkujących, które po pewnym czasie można zmodyfikować, aby lepiej odpowiadały naszym potrzebom w miarę rozwoju własnych umiejętności . Wybór często pada na egzemplarze wyposażone w wymienną płozę, gdyż można je z łatwością „podrasować” w celu umożliwienia sobie lepszych osiągów.

Od czego zacząć swoją przygodę z rolkami?

Jeśli posiadamy już odpowiedni sprzęt, należy jeszcze wiedzieć, jak go prawidłowo użyć. Nauka jazdy na rolkach odbywa się stopniowo – najpierw podejmujemy się małych prób w kontrolowanych warunkach, powoli zwiększając prędkość i wykonując coraz bardziej złożone manewry. Umiejętność skręcania i hamowania jest równie ważna co utrzymanie równowagi, ponieważ pozwala nam na sprawne uniknięcie potencjalnych przeszkód, które mogą pojawić się na naszej trasie.

Osoby początkujące powinny raczej unikać miejsc zatłoczonych, a szczególnie tych w pobliżu ruchliwych ulic, gdyż bardzo łatwo jest tam o wypadek. Optymalnym wyborem są parki, gdzie znajdują się brukowane lub asfaltowane ścieżki, na których spokojnie można podjąć się jazdy na rolkach. Dobrym pomysłem jest trening wraz z drugą, bardziej doświadczoną osobą lub zmobilizowanie grona znajomych do równoległej nauki. W grupie jeździ się o wiele raźniej niż samotnie, dlatego nawet opanowywanie podstaw powinno okazać się świetną zabawą, jeśli podejmiemy się go razem z przyjaciółmi.

3 Replies to “Rolki dla początkujących – jakie wybrać?”

  1. Osobiście wybieram łyżwy! Rolki są dość niebezpieczne ze względy na brak miejsc gdzie można na nich jeździć. PS. Wiedziałaś że po ścierkach rowerowych nie można?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *