Rękawiczki na siłownie – czy są konieczne?

rękawiczki

Ćwiczenia, które możemy wykonywać na siłowni, są dość zróżnicowane – to naturalne, że duża różnorodność występuje także wśród sprzętu, który nabywa się przed rozpoczęciem regularnych treningów. Jednym z podstawowych elementów stroju do ćwiczeń są rękawiczki na siłownię, wzbudzające pewną kontrowersję wśród sportowców.
Dlaczego? Otóż wiele osób zarzuca temu elementowi wyposażenia, że stanowi jedynie zbędny wydatek, a na dodatek ogranicza swobodę ruchów. Okazuje się jednak, że stwierdzenie to jest dalekie od prawdy – zdecydowana większość specjalistów od treningu siłowego podkreśla, że rękawiczki na siłownię są absolutnie niezbędne przy wielu modelach ćwiczeń. Co w takim razie mogą nam one zaoferować?

Dlaczego zakładamy rękawiczki na siłownię?

Jak można się domyślić, podstawowym zadaniem rękawiczek na siłownię jest lepsza ochrona dłoni i nadgarstka. Ćwiczenia siłowe, które w dużej mierze opierają się właśnie na ciężarach, potrafią mieć bardzo negatywny wpływ na kości i ścięgna. Wielu siłaczy nie zwraca na to większej uwagi… dopóki nie muszą udać się na kosztowną wizytę u fizjoterapeuty. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto jest lepiej zabezpieczyć się przed potencjalnymi kontuzjami, nie zapominając o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń od strony technicznej, a także dobraniu odpowiedniego sprzętu.

Nawet najprostsze rękawiczki na siłownię są w stanie o wiele lepiej ustabilizować nadgarstek, dzięki czemu nie wywieramy na nim tak dużej presji. Modele o wyższej jakości pozwolą na odczucie wyraźnej różnicy w chwycie, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o przypadkowe wyślizgnięcie się sztangi, co podczas niektórych ćwiczeń może być bardzo niebezpieczne.

Wybór rękawic na siłownię – jaki model spisze się najlepiej?

Aby mieć pewności, że wybrane przez nas rękawiczki na siłownię spełnią nasze oczekiwania, warto jest najpierw bliżej zapoznać się z ich specyfikacją. Przed dokonaniem zakupu, powinno się zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Zastosowany materiał
  • Opcje regulacji
  • Rodzaj zapięcia
  • Rozmiar
  • Producent

Dylemat zazwyczaj polega na wyborze pomiędzy rękawicami na siłownię wykonanymi ze skóry lub materiałów tekstylnych. Te pierwsze co prawda bywają znacznie droższe, lecz w ogólnym rozrachunku wypadają o wiele lepiej – są trwalsze i nie ocierają dłoni, doskonale amortyzując nawet intensywny nacisk. Poleca się je także podczas wszelakich ćwiczeń kalistenicznych, szczególnie wśród osób o delikatniejszej cerze, bardziej narażonych na nieprzyjemne odciski i podrażnienia.

One Reply to “Rękawiczki na siłownie – czy są konieczne?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *