Połączenie treningu aerobowego i siłowego (obwodowego ACT) jak to zrobić?

Trening obwodowy ACT – z angielskiego Aerobic Circuit Training to aerobowy trening obwodowy (wykonywany często z dodatkowym obciążeniem). Jest on polecany osobom rozpoczynającym treningi siłowe i chcących uzyskać realne rezultaty ćwiczeń w krótkim czasie. Na czym dokładnie polega? Jak zaplanować ćwiczenia obwodowe w domu?

Na czym polega trening obwodowy ACT?

Najważniejszą cechą treningu obwodowego ACT jest to, że wszystkie ćwiczenia następują zaraz po sobie. Dzięki temu uzyskujemy bardzo wysoką intensywność. Jednocześnie jednak w skład zestawu wejść mogą ćwiczenia dostosowane do poziomu ćwiczącego i jego możliwości, więc świetnie nadaje się on nawet dla początkujących.

W treningu obwodowym ACT wykorzystywane mogą być zarówno ćwiczenia aerobowe – tak zwane cardio, jak i ćwiczenia siłowe. Powoduje to podwyższenie tętna i zwiększenie przemiany materii. Trening ACT prowadzi do szybszego spalania tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wzmacnianiu mięśni całego ciała.

Korzyści z wykonywania treningu obwodowego ACT

Do korzyści z regularnego wykonywania treningu obwodowego ACT zaliczyć można:

  • wzmocnienie mięśni całego ciała;
  • redukcja tkanki tłuszczowej;
  • zwiększenie wytrzymałości mięśniowej;
  • poprawa kondycji;
  • poprawa wydolności układu naczyniowo-sercowego.

Trening obwodowy ACT – jak ćwiczyć w domu?

Trening obwodowy ACT z powodzeniem można wykonywać w domu. Ćwiczenia powinno wykonywać się trzy razy w tygodniu, planując naprzemiennie dzień treningowy i dzień odpoczynku.

Każdy trening najlepiej rozpocząć od rozgrzewki. Można do niej wykorzystać maszynę do ćwiczeń cardio, na przykład rowerek stacjonarny, orbitrek czy bieżnię. Sprzęty te świetnie nadadzą się również do ćwiczeń w ramach treningu ACT. Jeśli planujesz zakup, ale nie wiesz, na co się zdecydować, zapoznaj się z artykułem “Podpowiadamy na blogu – Jaki rower stacjonarny wybrać” oraz odwiedź sklep Prosportowy.pl, który oferuje wiele wysokiej jakości maszyn do ćwiczeń aerobowych.

Czas treningu obwodowego ACT wynosić powinien od około 20 do 40 minut. W jednym obwodzie powinno się wykonać około 12 różnych ćwiczeń. Z kolei podczas jednego treningu wykonuje się zazwyczaj od 2 do 4 obiegów, w zależności od kondycji i wytrzymałości. Liczbę obiegów należy zwiększać z czasem.

6 Replies to “Połączenie treningu aerobowego i siłowego (obwodowego ACT) jak to zrobić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *