Podstawowe przyrządy w domowej siłowni

Domowa siłownia to doskonała okazja do zadbania o dobrą formę bez wychodzenia z domu i traceniu czasu na dojazdy do klubu fitness. Jest ona z pewnością idealnym rozwiązaniem dla osób, które krępują się zacząć ćwiczyć w obecności innych osób.

Jak zorganizować domową siłownię?

Domowa siłownia powinna być zorganizowana w sposób praktyczny – powinna być przestronna na tyle, na ile zagwarantować to może metraż pomieszczenia oraz funkcjonalna i bezpieczna dla użytkownika. Urządzając domową siłownię, należy zastanowić się, czy hałas, który będzie generowany przez sprzęty i urządzenia nie będzie przeszkadzał mieszkańcom lub sąsiadom – warto zadbać o odpowiednie wyniszczenie podłogi i sufitu, korzystając z mat wygłuszających. Trzeba też zastanowić się, jaki cel mają przynieść treningi w domowej siłowni. Czy zależy nam na ogólnym podkręceniu kondycji fizycznej czy może treningi mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów? Na tej podstawie oszacować można, jaki sprzęt będzie nam potrzebny.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w domowej siłowi?

Domowa siłownia motywuje do ćwiczeń, ale ilość sprzętu do ćwiczeń jest ograniczona lub mniejsza niż na silowni. Sąsiadując z rodziną z dziećmi, skupimy się na wyposażeniu wnętrza w cichy sprzęt. W wynajmowanym mieszkaniu raczej nie będziemy ustawiać sprzętu, który wymaga montażu do ścian. Pomysł na urządzenie w domu siłowni jest ciekawy, ale też trudno przewidzieć, czy ćwiczenia bez trenera, w domowym zaciszu nie znudzą się nam zbyt szybko. Z tego powodu warto wyposażyć domową siłownię w sprzęty, które nie generują zbyt wielu dźwięków, są stosunkowo lekkie i można wykorzystywać je na wiele sposobów.  Zakupy warto rozpocząć od wyboru hantli i ławeczki do brzuszków, ponieważ z tymi sprzętami jesteśmy w stanie wykonać trening, który po pewnym czasie regularnych ćwiczeń przyniesie efekty. Ławka do brzuszków posłuży nam nie tylko jako sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha, ale wykonamy na niej także trening ramion, grzbietu czy nóg. Wystarczy po prostu wybrać taki model ławeczki do brzuszków, aby można było ją ustawiać w kilku kombinacjach. Wybierając hantle do domowej siłowni, warto wybrać takie, które pozwalają na zmianę obciążenia i możliwość rozbudowy ich ciężaru – w ten sposób będą zajmowały mniej przestrzeni, a jednocześnie będzie można z nich korzystać, kiedy mięsnie ulegną rozrostowi i przyzwyczają się do ciężaru.

O czym warto pamiętać, przy wyposażaniu własnej, domowej siłowni?

W pomieszczeniu z domową siłownią warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która dotyczy bezpieczeństwa. Nie warto kupować taniego sprzętu bez atestu lub korzystać z mebli wypoczynkowych do przeprowadzania treningu. W domowej siłowni nie ma profesjonalnego trenera, dlatego warto zamontować tu duże lustro, które pozwoli na kontrolę ćwiczeń i weryfikację ich poprawności.

3 Replies to “Podstawowe przyrządy w domowej siłowni”

  1. Ja niestety należę do osób leniwych. Z drugiej strony zawsze mam jakieś zadanie przy komputerze i ciężko mi znaleźć kilka minut dziennie na ćwiczenia. PS. zapraszam Ciebie Diano na moją stronę i wpis: Styl Królowej Elżbiety II – mam nadzieję że wpadnie Tobie w oko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *