Piłkochwyty – co to jest i jak wybrać najlepsze?

Piłkochwyty w dużym stopniu zwiększają bezpieczeństwo osób, które znajdują się na boiskach, kortach i innych obiektach sportowych. Te siatki ochronne skutecznie odgradzają plac gry, przez co zapobiegają różnym wypadkom i szkodom. Co trzeba o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę podczas zakupu konstrukcji?

Czym są i jak działają piłkochwyty?

Siatki zabezpieczające przed wypadnięciem piłki poza teren boiska to produkt profesjonalnie przystosowany do tego, by poprawiać jakość gier zespołowych, a także, by chronić widzów i przypadkowe osoby przed uderzeniem. Dzięki nim nie marnuje się czasu na bieganie za piłką, która znalazła się w miejscu wykraczającym poza pole gry. Piłkochwyty na boiska są po prostu niezbędne w wielu miejscach. Bez nich piłka mogłaby na przykład wypaść poza teren orlika, prosto na ulicę, co prawdopodobnie skończyłoby się groźnym wypadkiem. Na szczęście odpowiednie konstrukcje skutecznie zapobiegają takim zdarzeniom.

Siatki na piłkochwyty znajdują zastosowanie na różnego rodzaju boiskach. Oprócz obiektów przystosowanych do gry w piłkę nożną, trzeba tu wymienić też boiska do siatkówki, koszykarskie, korty tenisowe i lodowiska. Są one także bardzo potrzebne na polach golfowych i boiskach plażowych. Ponadto, mniejsze, lżejsze siatki na piłkochwyty wykorzystywane są w przydomowych ogródkach i na placach zabaw. Nie może ich  zabraknąć w dobrze wyposażonych salach gimnastycznych i halach sportowych. Warto zdecydować się na profesjonalne piłkochwyty wykonane z materiałów najwyższej jakości. Taki sprzęt daje gwarancję wytrzymałości na długie lata i zapewnia bezpieczeństwo sportowcom, jak i kibicom.

Piłkochwyty mogą różnić się wymiarami, a także konstrukcją. Duże, przytwierdzone do ziemi, szczególnie odporne na uderzenia piłek konstrukcje rozciągają się wokół całej powierzchni boiska. Z kolei lżejsze, składane siatki na piłkochwyty są stosowane choćby do rozdzielania boisk na części.

Na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepsze piłkochwyty?

Aby piłkochwyt dobrze spełniał swoje zadania, powinien być dostosowany do określonych potrzeb. Materiały siatek oraz profili przeznaczonych do użytku zewnętrznego powinny być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że piłkochwyty na boiska z aluminiowymi wzmocnieniami są szczególnie polecane przy częstym i intensywnym użytkowaniu terenu. Nieprzeciętną trwałością wyróżniają się również piłkochwyty na słupach stalowych. A co z samymi siatkami? Muszą dobrze amortyzować wstrząsy i wykazywać odporność zarówno na deszcz, śnieg, grad, jak i na wysokie temperatury i promieniowanie UV. Solidnej siatce, która została dobrze zamontowana, nie zaszkodzi też silny wiatr.

W przypadku siatki bezwęzłowej polipropylenowej mamy do czynienia z materiałem giętkim i dość elastycznym, odpornym na niekorzystne temperatury i uszkodzenia. Są łatwe w montażu. Wykorzystuje się je zarówno na zewnątrz, jak i w zamkniętych przestrzeniach. Takie siatki są często widywane na przykład na boiskach plażowych. Jednak wysokiej klasy siatki polipropylenowe są wykorzystywane również na orlikach i stadionach oraz na innych obiektach sportowych. Trzeba pamiętać o tym, że liczy się sposób wykonania siatki, jej grubość i wielkość oczek.

Piłkochwyty na boiska piłkarskie i do piłki ręcznej powinny być wykonane z grubej siatki – rozmiar oczek nie ma tu aż tak dużego znaczenia. Siatka ma być w miarę elastyczna i o niezbyt dużym naciągu. Inwestując w piłkochwyt do kortów tenisowych, należy wziąć pod uwagę siatki o oczkach 45×45 mm albo 40×40 mm. Najmniejsze oczka (25×25 mm) mają piłkochwyty na pola golfowe.

Jak widać, wybierając konstrukcję, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Nie można jednak zapominać o tym, że znaczenie ma jej odpowiedni montaż. Warto w tej sytuacji w razie problemów skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Piłkochwyty to inwestycja w bezpieczeństwo kibiców na trybunach, dlatego powinny znajdować się na każdym obiekcie sportowym, nie powinniśmy o nich zapominać.

25 Replies to “Piłkochwyty – co to jest i jak wybrać najlepsze?”

  1. U nas w Koszalinie takie siatki – piłko-chwyty to już standard, każde boisko dla młodzieży jest tak zabezpieczone.
    pozdrawiam z Denim Base i polecam przeczytać gdzie w szczecin tani plecak damski można kupić dobrej jakości.

    1. A coś bardziej eleganckiego? 😉 macie jakieś propozycje. Ja od dawna polecam te modne plecaki Szczecin i powiem wam, że jak na razie każdy kto tylko skorzystał z mojej propozycji chwali sobie mocno. Przyznam szczerze, że ja również uważam to za trafione miejsce, więc polecam zajrzeć.

  2. Może nie w Szczecinie, ale w Korczycach polecam ten sklep z wyprawka szkolna Korczyce 🙂 kupiłam tam plecak dal mojego syna jak również mojego chrześniaka i są nimi zachwyceni. Jako mama doceniam także, że są to plecaki łatwe w praniu 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *