Longboard to wolność poruszania się i wiatr we włosach oraz stylowy i ekologiczny środek transportu w mieście. Uliczny surfing, jak często mówi się o tej aktywności, jest również idealnym rozwiązaniem dla miłośników wysokich fal i snowboardu po zakończeniu sezonu na ich ukochany sport. Jeśli nigdy nie słyszałeś nazwy longboard lub zastanawiasz się, czy warto wypróbować dłuższą wersję deskorolki, konieczne przeczytaj nasz najnowszy artykuł.
Longboard – co to takiego?
Longboard to modyfikacja klasycznej deskorolki, która charakteryzuje się większą długością – od 70 do nawet 150 cm. Jego blat najczęściej posiada charakterystyczny kształt łezki lub zwężenia w okolicach kółek, choć może przyjmować również inne formy. Pierwsze longboardy powstały w Stanach Zjednoczonych w połowie ubiegłego wieku. Początkowo korzystali z nich głównie znudzeni surferzy, którzy szukali dla siebie zajęcia, gdy niemożliwe było łapanie fal. Nic dziwnego, że inspiracją dla łezkowatego kształtu longboardu były właśnie deski surfingowe, a sport często nazywa się surfowaniem po asfalcie.
Longboard vs tradycyjna deskorolka
Longboard posiada wiele cech, które sprawiają, że jeździ się na nim łatwiej i lepiej sprawdza się w mieście od tradycyjnej deskorolki. Aerodynamiczny, wydłużony kształt umożliwia osiąganie dużych prędkości, a szerszy blat to wygodniejsze ułożenie stóp i większa stabilność podczas jazdy, co przydaje się podczas przemieszczania na większych dystansach. Nie bez znaczenia jest również wielkość kółek. Są większe niż w deskorolce, co ułatwia manewrowanie i umożliwia komfortową jazdę nawet na nierównym podłożu. Nic dziwnego, że longboardy zdobyły dużą popularność wśród mieszkańców miast, którym służą do ścigania się, robienia efektownych ewolucji lub po prostu jako środek transportu.
Różne style jazdy na longboardzie
Na longboardzie jeździć można na wiele sposobów, więc każdy znajdzie dyscyplinę odpowiednią dla siebie. Najpopularniejszy jest tzw. cruising, czyli zwykłe odpychanie się na desce, aby przemieszczać się z miejsca na miejsce. Downhill to jak najszybsza jazda z górki w aerodynamicznej pozycji, którą wybierają miłośnicy adrenaliny i dużych prędkości. Z kolei pumping to jazda bez odpychania się, w której longboard rozpędza się wykonując dynamiczne skręty. Dancing to styl, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom trików na tradycyjnej deskorolce. Warto jeszcze wymienić freeride, czyli widowiskowe drifty i graby na longboardzie.
Dlaczego warto spróbować jazdy na longboardzie?
Zamiast korków i zatłoczonych autobusów, wiatr we włosach i poczucie wolności. Longboard to ekologiczny środek transportu, który idealnie nadaje się do jazdy po mieście na krótszych dystansach. Osoby, które opanowały podstawy techniki, przemieszczają się z prędkością podobną do osiąganej na rowerze, więc na desce można dotrzeć na uczelnię czy do pracy. Oprócz tego, longboarding to idealne rozwiązanie dla miłośników snowboardu czy surfingu. Jest to aktywność zbliżona do obu sportów, którą można uprawiać poza sezonem, również po to, aby utrzymać formę i popracować nad równowagą.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy longboard?
Osoby, które szukają longboardu do jazdy po mieście, a nie miały wcześniej styczności z surfingiem, deskorolką czy snowboardem, powinny zaczynać od wolniejszych, stabilniejszych i bardziej miękkich modeli. Oznacza to odpowiedni flex oraz dłuższy, ponad 100-centymetrowy blat, który zapewnia wystarczającą stabilność podczas przemieszczania się. Dobrze sprawdzi się deska w kształcie łezki (tzw. pintail) lub symetryczny twin-tip z wycięciami na wysokości kółek. Podgięte końce deski przydadzą się przy jej podbijaniu lub podnoszeniu i są niezbędne, jeśli planujemy uczyć się jakichś trików. W mieście najlepiej sprawdzą się kółka o średnicy około 70 mm i twardości w zakresie 78-83a, dzięki którym nierówności kostki brukowej czy drobne kamienie nie będą znacząco utrudniać jazdy. Warto też zwrócić uwagę na łożyska, które wpływają na to, jak deska się toczy. Aby nie zatrzymywała się zbyt szybko i odpychanie było efektywne, przydadzą się parametry na poziomie ABEC 7 lub ABEC 9.
Zbliża się wiosna, a wraz z nią sezon longboardowy. Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej deski lub wymianę starej, koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Na blogu lulagoga.pl już wkrótce pojawią się kolejne porady dotyczące wyboru longboarda i doskonalenia techniki jazdy. Stay tuned!
Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, shutterstock.com
Longboard jest bardzo popularny w Skandynawii. Swoją drogą obserwuję profil “Dziewczyny na longboardach”, polecam i wam :). pozdrowienia z Brytyjka.pl.
Fajny wpis, trochę rzetelnej treści dla dziewczyn, które chciałyby zacząć przygodę z longboardem 🙂
Diano, zapraszam też na mój blog szkolafutbolu.com.pl.
Sama chętnie spróbowałabym jazdy na longboardzie 😛
Diana, widziałaś już mój wpis – jakie wybrać skórzane etui?
Downhill, jest właśnie tym o czym pisała tutaj Karolina, bardzo popularny w Skandynawii gdzie jest mnóstwo wzniesień i równe drogi :).
Buziaki od styleev-shop.pl.
Jakie są koszty zakupu takiej deski lonboardowej?
Szukam pomysłu na prezent na zajączka.
cahlo.pl.
Fajny wpis. Zapraszam też do nas na Vossp.com – gdzie kupić etui na dowód rejestracyjny.
Ja zapraszam z kolei do mnie na blog Danimbase.pl oraz poradnik czy kupić plecak na laptopa za 200 zł.
To jest też przydatny poradnik o tym fdzie kupić plecak dla chłopca do 4 kalsy. Fajne inspiracje na plecaki chłopięce, młodzieżowe i do szkoły.
Mi chodzi po głowie zakup torebki damskiej. Czy wiecie gdzie warto zamówić torebkę do 100 zł dobrej jakości? Każda rada będzie mile widziana.