Keto efekty – ile można schudnąć na diecie keto?

Dieta ketoegniczna jest jedną z najpopularniejszych diet. Jedną z największych korzyści płynących z jej stosowania jest szybka i skuteczna utrata wagi. Keto efekty to również zmniejszony apatyt, zwiększony poziom energii, poprawa profili lipidowych, obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie obwodu talii i przyspieszone spalanie tłuszczu. Na czym rzeczywiście polega odchudzanie na diecie keto i jak dużo można na niej schudnąć? Jak długo trzeba czekać, aby zobaczyć efekty diety ketogenicznej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

W jaki sposób dieta ketoegniczna prowadzi do utraty wagi?

Podstawą diety ketogenicznej jest ograniczenie do minimum spożywanych węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Gdy w organizmie zabraknie pochodzącej z cukrów glukozy, zazwyczaj wykorzystywanej jako główne źródło energii, organizm szuka alternatywnych opcji. Przechodzi wtedy w tzw. stan ketozy. To naturalny stan metaboliczny, w którym organizm spala tłuszcz w celu pozyskania energii. Znacznie przyspiesza to spalanie tkanki tłuszczowej, a także hamuje apatyt, dzięki czemu spożywasz mniej kalorii.

Ile można schudnąć na diecie keto?

To ile schudniesz po przejściu na dietę keto zależy od Twoich celów i indywidualnych cech Twojego organizmu. Na osiągane efekty diety keto wpływ mają takie czynniki jak waga wyjściowa, wiek, wzrost, procentowa zawartość tłuszczu w organizmie, poziom aktywności i istniejące wcześniej warunki, które mogą wpływać na metabolizm oraz odgrywają rolę w tempie utraty wagi. Mimo, że nie każdy na keto chudnie w takim samym tempie, poniżej znajdziesz ogólny zarys tego, czego możesz spodziewać się po przejściu na dietę keto.

Pierwszy tydzień – szybka utrata wagi

W pierwszym tygodniu diety keto, wiele osób zauważa bardzo szybki spadek wagi – od jednego do prawie pięciu kilogramów. To dlatego, że kiedy obniżasz spożycie węglowodanów, twoje ciało uwalnia dużo wody. Dlaczego tak się dzieje?

Węglowodany potrzebują wody, aby pozostać w organizmie. Kiedy organizm nie wykorzystuje glukozy natychmiast, przechowuje ją w mięśniach w postaci glikogenu, a glikogen wiąże się z wodą. Każdy gram glikogenu jest przechowywany z 2 do 3 gramami wody.

Kiedy po raz pierwszy przejdziesz na keto, twoje ciało najpierw spali wszystkie zapasy glikogenu, zanim zacznie spalać tłuszcz. Kiedy skończy się glikogen, woda, która była potrzebna do jego przechowywania, zostanie wyeliminowana. To dlatego efekty diety ketogenicznej są tak wyraźne w pierwszym tygodniu jej stosowania. Ta szybka utrata wody może również prowadzić do odwodnienia i zaparć, więc pamiętaj, aby na początku keto diety pić więcej wody niż przedtem.

Keto efekty – utrata wagi w pierwszym miesiącu diety

Pierwszy miesiąc to czas ketoadaptacji, podczas którego Twój organizm wciąż jeszcze przystosowuje się do efektywnego spalania tłuszczu. Jeśli konsekwentnie trzymasz się zasad diety Twoje ciało będzie stawać się coraz bardziej wydajne w spalaniu tłuszczu jako paliwa. Średnia utrata tkanki tłuszczowej w tym czasie wynosi od 4,5 do 5,5 kg. Jeśli podczas pierwszego miesiąca efekty diety keto nie są widoczne, warto skontaktować się z dietetykiem, który podpowie, jak skutecznie stosować dietę keto.

Stała utrata wagi – pierwsze 3 miesiące na keto

Po przejściu ketoadaptacji średnia utrata wagi utrzymuje się na poziomie od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Oznacza to, że w czasie pierwszych trzech miesięcy diety keto można spalić nawet ponad 10 kg tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od ich początkowej zawartości tłuszczu w organizmie. W miarę zbliżania się do idealnego procentu tkanki tłuszczowej, organizm zacznie się przystosowywać i utrata wagi będzie wolniejsza.

3 Replies to “Keto efekty – ile można schudnąć na diecie keto?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *