Igły do szycia – jak wybrać te właściwe?

Igły do szycia

Przystępując do szycia na maszynie, bardzo ważne jest umiejętne dobranie odpowiednich igieł. Wynika to z faktu, że materiały mają najróżniejsze właściwości, a użycie złej igły spowoduje zniszczenia w trakcie pracy. Jak zatem wybierać igły do szycia? Jakie występują ich rodzaje oraz czy grubość igieł ma znaczenie?

Rodzaje igieł do szycia

 

Igły uniwersalne – używa się ich w pracach z tkaninami, które wchodzą w skład uniwersalnych. Wykluczone z tego grona będą tkaniny elastyczne, jeans oraz mikrowłókna. Igły uniwersalne bez problemów mogą być używane również przy szyciu z użyciem niektórych dzianin oraz skóry syntetycznej. Warto dodać, że w pasmanteriach, hurtowniach tkanin można trafić na igły uniwersalne pojedyncze, podwójne, specjalistyczne oraz wielozadaniowe.


Igły do stretchu – tkaniny elastyczne, jak również dzianiny, to materiały, do których idealnie pasują igły do stretchu. Igła tego rodzaju jest lekko zaokrąglona, dzięki czemu najlepiej sprawdzi się przy wyżej wymienionych materiałach. Wyjątkowy kształt powoduje, że bez problemów, w procesie szycia, mogą powstawać większe oczka.


Igły do jerseyu – igły te wyróżniają się budową, a mianowicie posiadają zaokrąglony kształt. Dzięki temu uszkodzenie delikatnych nie wchodzi w rachubę.


Igły do jeansu – jak sama nazwa wskazuje, igły te idealnie nadają się do szycia jeansu. Można je spotkać pod inną nazwą, mianowicie igły do denimu. Z uwagi na rodzaj materiału, do których są przeznaczone, mowa o niezwykle wytrzymałych igłach. Posiadają również ostry czubek, który pozwala bez problemu przebić się przez materiał.


Igły do mikrofazy – gęsto tkane tkaniny, posiadające cienkie włókna, to tzw. mikrowłókna. Do pracy z takim materiałem będę niezbędne igły do mikrofazy. Jaki dokładnie materiał będzie znakomicie szyty przy użyci tychże igieł? Sztuczna skóra, tkaniny obiciowe, poliestry, jedwab. Igły te są niezwykle ostre, ale i cienkie. Kształt ostrza powoduje, że wykonuje się prosty ścieg.


Igły do skóry – osobna kategoria igieł, gdyż skóra jest zupełnie inaczej zbudowanym materiałem, niż dzianiny i tkaniny. Ostrze w igłach do skóry powinno być spłaszczone oraz tnące. Tylko w ten sposób można komfortowo pracować ze skórą, bez obaw o jej zniszczenie. Pod żadnym pozorem igła do skóry nie może być używana przy szyciu tkanin czy dzianin.

Grubość igieł do szycia i ich dopasowanie do materiału

 

Jak dobierać igły do szycia pod względem grubości? Jak grube igły będą idealnie nadawały się do szycia np. jeansu czy jerseyu?


Igły delikatne, cienkie, grubość 60-70: mogą być używane przy niezwykle delikatnej oraz cienkiej skórze. Batysty, krepa, organza, satyna, szyfon czy tafta, to tkaniny, do których dobiera się igły o grubości w przedziale 60-70. To również odpowiednia grubość do materiału takiego jak jersey.


Igły średnie, grubość 80: aksamit, flanela, len, flausz, czyli tkaniny, do których szycia wykorzysta się igły o grubości 80. Sprawdzają się również przy dzianinach dresowych, ściągaczowych oraz ceratach, czy skórze o średniej grubości.


Igły grube, grubość 90-110: gruba skóra, vinyl, do tego jeans, sztruks, żakard, czy welur. Wśród takich materiałów, konieczne jest używanie najgrubszych igieł.

8 Replies to “Igły do szycia – jak wybrać te właściwe?”

  1. Dla mnie zawsze szycie ręczne miało sens. Nie rozumiem nagłego spadku w branży krawieckiej (sklepy, zakłady krawieckie i szewskie upadają). Skąd taka koniunktura. Sama kiedyś projektowałam i szyłam teczki, saszetki, torby, każda moja saszetka nerka męska jest po dziś dzień w idealnym stanie. Wniosek produkcja ręczna i szycie ma przyszłość. Potrzeba tylko ludzi od marketingu.

  2. Nici to jeden z ważniejszych elementów składowych w szyciu toreb skórzanych. Wiem to bo sami ostatnio mieliśmy szkolenie w zakresie produkcji i projektowanie tych akcesoriów. Dobrze dobrane nici kaletnicze, pozwalają osiągnąć imponujące właściwości wytrzymałościowe produktów. Tak ponoć robione są szyte ręcznie torby męskie, Belveder, które ostatnio testowaliśmy w Redakcji.

  3. Ja jestem zachwycona szytą ręcznie galanterią oraz torbami ze skóry, jaką kupiłam u kaletnika w Kartuzach. Naprawdę jest teraz mało takich miejsc, a sklepy w których można kupić torby ze skóry w Kartuzach to prawdziwe wyjątki. Jednak mi się udało i jestem w 100% zadowolona z jakości. Jak się okazuje małe miasta często kryją w sobie duże skarby 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *