Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych?

szczoteczki

Osoby, które dotąd korzystały wyłącznie ze szczoteczki manualnej, i myślą o tym, by przenieść codzienną pielęgnację jamy ustnej na znacznie wyższy poziom, z pewnością zastanawiają się, na czym polegają różnice pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi. Która ze szczotek lepiej czyści zęby i jaka będzie najodpowiedniejsza dla mnie? Każdego, kto zmaga się z podobnymi dylematami, zapraszamy do zapoznania się z lekturą niniejszego tekstu – przybliży on Wam istotę szczoteczek elektrycznych i sonicznych, oraz pomoże wybrać idealny produkt dla siebie.

Pierwsza szczoteczka elektryczna pojawiła się na rynku jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej – konkretnie w 1939 roku, za sprawą szwajcarskiego naukowca Philippe-Guy Woog’a. Początkowo była urządzeniem dedykowanym wyłącznie użytkownikom o ograniczonej sprawności motorycznej, a także nosicielom aparatów ortodontycznych, jednak z czasem, dzięki swojej zadziwiającej skuteczność, zyskała dużą popularność i zaczęła być użytkowana przez wszystkich. W wyniku ewolucji szczoteczki elektrycznej, w 1990 roku na rynku zadebiutowała szczoteczka soniczna.

Rodzaje główek czyszczących i prędkość działania

Najbardziej istotna różnica pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną to rodzaj główki czyszczącej oraz szybkość jej pracy. Szczoteczki elektryczne wyróżniają się okrągłymi końcówkami, których kształt został zainspirowany profesjonalnym sprzętem dentystycznym. Dzięki okrągłym główkom, możliwe jest jeszcze lepsze otoczenie zęba z każdej strony, oraz łatwe dotarcie do przestrzeni międzyzębowych. Poruszają się one ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi z prędkością 8800 na minutę, a w wyższych modelach także ruchami pulsacyjnymi o prędkości 40 000 ruchów na minutę.

Szczoteczki soniczne posiadają nieco inne wyprofilowanie. Po pierwsze, ich główki czyszczące są podłużne, przypominają w tym aspekcie końcówki tradycyjnych szczoteczek manualnych. Takie wyprofilowanie umożliwia objęcie nawet trzech zębów na raz.  Druga rzecz to szybkość pracy – ze względu na to, że szczoteczki soniczne bazują na drganiach sonicznych, w ciągu minuty potrafią one wykonać 48 000 ruchów wymiatających, czyli tych w płaszczyźnie góra-dół. Warto podkreślić, że ruchy wymiatające są obecnie przez stomatologów najbardziej zalecane w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Porównanie technologii działania obu szczoteczek

Szczoteczka elektryczna różni się od sonicznej również pod względem zastosowanej technologii czyszczenia. Ta pierwsza obmywa jamę ustną z bakterii za pomocą mechanicznego ścierania, które – wykonywane za pomocą ruchów oscylacyjnych, zwrotnych bądź pulsacyjnych – pozwala jej na usunięcie do stu procent więcej płytki nazębnej niż szczoteczkom manualnym.

Szczoteczki soniczne do usuwania drobnoustrojów wykorzystują fale dźwiękowe, które wytwarzają w jamie ustnej w trakcie mycia małe bąbelki aktywne, doskonale penetrujące wszelkie newralgiczne obszary. Więcej na ich temat przeczytasz w serwisie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/ Technologia szczoteczek sonicznych umożliwia im docieranie nawet do trudno dostępnych miejsc, uwzględniając w tym przestrzenie międzyzębowe.

Funkcje szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Oba rodzaje szczoteczek – zarówno te elektryczne, jak i soniczne – oferują nam wiele funkcji i udogodnień, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Należą do nich:

  • Różne tryby czyszczenia – najczęściej spotkać możemy wśród nich tryby klasyczne, wybielające, oraz dedykowane do delikatnego mycia. Najmniej zaawansowane szczoteczki oferują zazwyczaj jeden, podstawowy program czyszczący, zaś te z najwyższej półki, mają takich trybów nawet pięć albo sześć.
  • Czasomierze – w zasadzie są już standardem w każdego rodzaju szczoteczce elektrycznej. Co trzydzieści sekund przypominają o konieczności zmiany obmywanej partii jamy ustnej, a po zalecanych przez stomatologów dwóch minutach mycia automatycznie wyłączają urządzenie.
  • Wskaźniki siły nacisku – bardzo przydatne funkcje, dzięki którym mamy szanse uniknąć podrażnień. Jeśli dociskamy włosie urządzenia do szkliwa zbyt mocno, szczoteczka automatycznie zwalnia swoje obroty.
  • Wskaźniki poziomu naładowania baterii – za ich sprawą możemy stale monitorować stan naładowania urządzenia, i co za tym idzie, nie dopuścić do jego całkowitego rozładowania w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Moduły Bluetooth – dostępne są w najbardziej zaawansowanych szczoteczkach, umożliwiają zsynchronizowanie pracy urządzenia ze specjalną aplikacją na smartfonie.

Którą szczoteczkę lepiej wybrać?

To, którą szczoteczkę wybierzemy – elektryczną czy soniczną – zależy wyłącznie od nas. Jak już wiecie, oba produkty różnią się od siebie rodzajem główki czyszczącej, prędkością czyszczenia oraz technologią mycia. Porównanie najpopularniejszych modeli znajdziemy na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Decyzję o tym, który ze sposobów pracy Ci bardziej odpowiada, powinieneś podjąć w pełni suwerennie, analizując swój stan jamy ustnej i… zasobność portfela.

Wspominamy o tym nie przez przypadek – pod względem cenowym, atrakcyjniej wypadają bowiem modele rotacyjne. Najtańszą szczoteczkę elektryczną możemy nabyć już za mniej więcej 50 złotych, natomiast koszt modelu sonicznego z najniższej półki jest nawet trzykrotnie wyższy. Jeśli jednak myślimy o możliwie najbardziej zaawansowanym urządzeniu, różnicy w cenie już nie uświadczymy – nowatorskie, ekskluzywne zarówno szczoteczki elektryczne jak i soniczne kosztują około 600-700 złotych.

12 Replies to “Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych?”

  1. Jeśli chodzi o szkolne plecaki dla licealistek, to my prowadzimy bardzo dobre poradniki. Nasz blog dla licealistów to również przydatne informacje jak się uczyć efektywnie.

  2. Dajcie spokój z tymi wymianami obserwacji. To i tak nie działa. Reklamodawcy patrzą teraz na rzeczywisty ruch organiczny 🙂
    Wejdźcie na mój blog i zobaczcie jak to się robi. Tutaj, Jaki plecak na laptopa dziewczyny wybrać, macie artykuł przykładowy napisany pod reklamodawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *