Osiągnięcia XXI wieku to ogromny postęp technologiczny ale i również nowe, nieznane jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby. Takim schorzeniem cywilizacyjnym są m.in zespół cieśni nadgarstka czy neuropatia ruchowa. To pierwsze dotyka najczęściej pracowników biur , osób których praca związana jest z pracą przy komputerze. Drętwienie, mrowienie w okolicy nadgarstka i kciuka mogą być objawami tej choroby. Najczęściej jej przyczyną jest specyficzne, nienaturalne ułożenie dłoni na myszce i klawiaturze komputera, sprzyja jej również otyłość czy obciążenie genetyczne. Jeśli zauważymy niepokojące objawy takie jak mrowienie w okolicy nadgarstka czy trudności z utrzymaniem kubka z kawą w dłoni, warto zdiagnozować przyczyny tego stanu.
Badanie EMG
Diagnostyka schorzeń na tle neurologicznym, bo tym są te choroby to przede wszystkim badanie EMG (elektromiografia) . Ma ono na celu określenie przewodnictwa w nerwie nadgarstka. Podczas tego badania nerw poddawany jest stymulacji prądem o niskim napięciu i częstotliwości, a wynik badania ma postać krzywej komputerowej. Dzięki badaniu EMG lekarz może ustalić czy nasze nerwy na badanym odcinku w sposób prawidłowy reagują na przepływy elektryczne, czyli czy ich reakcja nie jest zaburzona chorobą, a lekarzowi pozwala ocenić stan naszego układu nerwowego, sprawdzić funkcje mięśni w spoczynku, wysiłku oraz ich reakcje na elektrody. To bardzo ważne badanie w diagnostyce, gdyż jego wynik pozwala nie tylko ocenić stan zdrowia ale i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wskazania do badania
Jeśli zauważyliśmy niepokojące objawy powinniśmy wykonać badanie EMG, które pozwala szybko zdiagnozować takie schorzenia jak np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni stępu, niedowłady spastyczne czy po udarach, a także tzw. łokieć tenisisty, rwa barkowa czy rwa kulszowa.
Na czym polega badanie i czy jest bolesne?
Badanie EMG wykonywane jest za pomocą cienkiej elektrody igłowej, którą wprowadza się w badany mięsień. Pacjent nie odczuwa bólu, jest to badanie mało inwazyjne i całkowicie bezpieczne. Jedynie można odczuwać lekki dyskomfort w trakcie badania jak i 1 do 2 dni po nim. Wykonywane jest zawsze po konsultacji z lekarzem specjalistą, bowiem przeciwwskazaniami do niego są zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.
Badanie EMG to podstawa w diagnostyce chorób mięśni i nerwów obwodowych. Pozwala wykryć stan chorobowy i jest bazą dla niezwłocznego podjęcia leczenia.
Nigdy tego nie przechodziłam, ale lekarz na ostatniej wizycie wspominał coś o tym badaniu. niestety bardzo boję się bólu.
BTW. Zapraszam na mój blog i artykuł nt. wyboru plecaków do szkoły, bardzo ciekawy i pouczający.
Super sprawa z tym badaniem. Diano czy możesz mi polecić sklep z galanterią typu etui na dowód rejestracyjny? Potrzebna jest mi porada gdzie warto zamówić skórzane etui na dowód rejestracyjny do samochodu, a nie jest to łatwa sprawa.