Atrakcyjne sposoby na naukę angielskiego w domu

Stało się. Szkoły i przedszkola oficjalnie zostały zamknięte. Wielu rodziców zadaje sobie obecnie pytanie – jak spędzać czas ze swoimi dziećmi w domu atrakcyjnie, ale i wartościowo? Jak się okazuje, nie jest to wcale aż takie trudne. Nauka angielskiego w warunkach domowych, w tej wyjątkowej dla nas wszystkich sytuacji, może być interesująca i angażująca zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Zabawy sensoryczne – cała garderoba w mące

Duże uznanie zyskują ostatnio zabawy sensoryczne, które pomagają w uwalnianiu przez dzieci naturalnej ekspresji twórczej, pobudzają kreatywność oraz uczą nowych form wyrazu. Korzystając z dostępnych w domu przedmiotów, można łatwo stworzyć taką zabawę. Wystarczy wydrukować lub wspólnie z dzieckiem narysować obrazki przedstawiające słówka, których aktualnie się uczy. Mogą to być części garderoby, zwierzęta, elementy przyrody i wszystko inne, co przychodzi nam do głowy. Następnie należy umieścić obrazki w płaskim naczyniu i pokryć je dokładnie mąką, ryżem lub kaszą (obrazki nie mogą prześwitywać).

fot. Early Stage – szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży

Zadaniem dziecka jest odnalezienie obrazków i nazywanie ich, w zależności od poziomu znajomości angielskiego, samym słówkiem lub całym zdaniem. Dziecko może szukać obrazków rączkami, bawiąc się przy tym w rozsypanej mące. Co prawda zabawa ta nie należy do najczystszych, ale za to sprawia dużo frajdy zarówno maluszkom, jak i ich rodzicom. Z uwagi na integrowanie zmysłów malucha i naturalne podtrzymywanie jego zaangażowania poprzez dotyk, wzrok, węch, ta zabawa sensoryczna doskonale sprawdza się w uczeniu nowych słów w języku obcym.

Nauka angielskiego na sportowo

Ruch jest naturalną potrzebą dzieci. Ciężko im usiedzieć w jednym miejscu, dlatego w obecnej sytuacji tym bardziej będą potrzebowały dużo sposobów na rozładowanie energii. Z pomocą przychodzi tutaj „Pajęczyna” – gra, którą rodzice mogą przygotować wspólnie z dziećmi. Potrzebna jest do niej papierowa taśma, coś do pisania oraz kulki zrobione np. ze starych gazet. Na taśmach, w dowolnych miejscach piszemy litery, a następnie przyklejamy taśmy do framugi drzwi w taki sposób, aby powstała „pajęczyna”.

fot. Early Stage – szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży

Zabawa polega na tym, aby trafić kulką w dowolną literkę, a następnie powiedzieć i zapisać na kartce angielskie słówko, które się od niej zaczyna. Grę tę można modyfikować na wiele sposobów i pojedyncze słowa zamienić na całe zdania, nazwy czynności, a zastępując litery cyframi, można również poćwiczyć matematykę, bawiąc się w dodawanie, odejmowanie czy tabliczkę mnożenia.

Więcej kreatywnych pomysłów na domową naukę

Kreatywnych zabaw, które można połączyć z nauką języka angielskiego, matematyki lub innych przedmiotów jest całe mnóstwo. Sprawdzone i atrakcyjne pomysły można znaleźć na takich blogach jak np. https://earlystage.pl/blog/, czy na bezpłatnych https://www.youtube.com/watch?v=jKEED-5e7Ac&feature=youtu.be . Można na nich znaleźć gotowe scenariusze zabaw, które urozmaicą nasz wspólny czas spędzony w domu z dziećmi. Kreatywne zabawy nie tylko dostarczą im wartościowego i atrakcyjnego czasu z rodzicem, ale do tego zapewnią im solidną dawkę edukacji, przemyconą w formie angażującej zabawy.

8 Replies to “Atrakcyjne sposoby na naukę angielskiego w domu”

  1. W moim odczuciu to dobry pomysł. Sami zajmujemy się aktywizacją naszych pracowników do przeniesienia pracy do domu. Kaletnicy, którzy szyli plecaki, raportówki, torby skórzane wykonują swoje obowiązki w nieco inny sposób w warunkach domowych. Niedawno odebrałam projekt takiej raportówki belveder.com.pl przygotowanej przez naszą projektantkę, która 100% czasu pracy przerzuciła do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *