Skóra wegańska – czy naprawdę lepsza dla zdrowia i środowiska?

Skóra wegańska wygrywa, jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, ale jej wpływ na środowisko został zakwestionowany. Odkładając na bok kwestię okrucieństwa wobec zwierząt, ciągle możemy sobie zadawać to samo pytanie: skóra wegańska jest świetna, ale która jest gorsza dla zdrowia i kondycji planety – prawdziwa czy sztuczna skóra?

 

Istnieje ogromna ilość sprzecznych dyskusji na temat tego, czy skóra wegańska jest lub nie jest bardziej przyjazna dla środowiska niż skóra zwierzęca, więc trudno jest ustalić, który z tych wyborów jest najgorszym przestępcą. Oczywiście każdy wyprodukowany produkt nieuchronnie wiąże się z kosztami środowiskowymi, a na każdym etapie produkcji obuwia skórzanego i ze sztucznej skóry istnieje niezliczona ilość aspektów, które mogą wyrządzić poważne szkody zarówno ludziom, jak i środowisku. Po przeanalizowaniu dowodów, lepszy wybór stanie się jasny. Zaczynamy!

 

Skóra wegańska

Rodzaj użytego w skórze wegańskiej plastiku jest różny i ma to kluczowe znaczenie dla określenia jej wpływu na środowisko. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest poliuretan. Poliuretan jest całkowicie oddychający, więc całkowicie unika się z nim problemu spoconych stóp. Co więcej, jest o wiele mniej toksyczny w produkcji niż inne opcje. Oczywiście wpływ produkcji tego materiału na środowisko zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym jest produkowany, ale producenci w UE muszą mieć wentylację, aby utrzymać emisje na jak najniższym poziomie.

Jednak  jego wytwarzanie nie jest jeszcze całkowicie nietoksyczne. Na szczęście naukowcy zajmujący się tekstyliami zajmują się tą sprawą, opracowując nowe rodzaje skór wegańskich, aby zwiększyć ich przyjazność dla środowiska. Ostatnie przełomowe osiągnięcia w dziedzinie technologii tekstylnej powodują falę postępu w branży skór wegańskich. Jedną z ostatnich innowacji jest zastosowanie plastiku opartego na warzywach, które całkowicie zmniejsza ryzyko związane z wytwarzaniem zwykłego poliuretanu.

 

Jak wygląda porównanie skóry wegańskiej do skóry zwierząt?

Przemysł skórzany ma ogromny i złożony wpływ na środowisko, więc musimy go rozbić, aby uprościć problem. Produkcja skór obejmuje trzy różne gałęzie przemysłu: hodowlę zwierząt i ubój, garbowanie i wytwarzanie produktów. Na każdym tym etapie wytwarzanie skóry ma wpływ na środowisku – w różnym stopniu. Aby więc podjąć właściwą decyzję co jest lepsze, a co gorsze – trzeba samemu zapoznać się z tematem i odpowiedzieć na pytanie osobiście, zgodnie z własnym sumieniem, przekonaniami i – zdrowiem.

One Reply to “Skóra wegańska – czy naprawdę lepsza dla zdrowia i środowiska?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *